Prethodnu, 2017. godinu obeležio je veći broj popunjenih radnih mesta, a sa početkom ove došlo je i do dugo najavljivanog povećanja plata u javnom sektoru. U odnosu na 2012. god. kada je prema poražavajućim podacima svaki četvrti građanin u Srbiji bio bez posla, situacija je danas optimističnija, iako je zapošljavanje na istoku jugu Srbije i dalje problematično. Ali koja su to zanimanja za kojima vlada posebno interesovanje poslodavaca poslednjih godina i možemo li očekivati da će se isti trendovi nastaviti i u budućnosti?
Kandidati sa nižom stručnom spremom bili su veoma traženi tokom prošle godine. Potražnja je bila za pakerima, kuririma, prodavcima, portirima, bravarima, magacionerima, krojačima, vozačima drumskih vozila, tesarima i stolarima. U isto vreme najmanje interesovanje kandidata vladalo je za poslove terenskog komercijaliste (akviziteri, prodaja osiguranja). Građevinski poslovi, rudarstvo i ostali teži fizički poslovi takođe nisu na listi poslova za koje se tražilo mesto više.
Najteže do posla dolazili su profili u kojima postoji daleko veći broj osoba na evidenciji nezaposlenih, nego što je broj registrovanih slobodnih radnih mesta. U tome se izdvaja pet oblasti: tekstil i kožarstvo, mašinstvo i obrada metala, poljoprivreda, proizvodnja i prerada hrane, šumarstvo i obrada drveta.
Najviše postavljenih konkursa, bilo je u oblasti trgovine, IT-a, administracije, mašinstva i elektrotehnike, a najčešće su raspisivani oglasi za radna mesta: prodavac, komercijalista, administrativni radnik, vozač, telefonski operater, za IT pozicije, (Java programer, .NET developer i PHP programer).
Nije sve jedno koji fakultet imate. Najviše šanse da dođu do posla imali su inženjeri elektrotehnike i mašinstva. Traženi su bili i diplomirani farmaceuti, biohemičari i stručnjaci za finansije (diplomirani ekonomisti za opštu ekonomiju, bankarstvo i finansije).
Na stranom jeziku objavljeno je preko 6000 oglasa, u kojima je preduslov za konkurisanje bilo poznavanje traženog jezika, a to su najčešće bili engleski i nemački. Strane firme koje imaju svoja predstavništva u Srbiji traže odlično poznavanje jednog ili više stranih jezika (pisanje i govor) što je referenca koja otvara mnoga vrata. Jezici koje se najviše isplati danas učiti su (pored engleskog koji se podrazumeva): španski, kineski, arapski i ruski.
U toku ove godine ako je verovati predviđanjima interesovanje će posebno vladati za:
Osim stalno deficitarnih IT stručnjaka i stručnjaka iz inženjerskih nauka, u zemljama EU do posla lako dolaze medicinske sestre, različite vrste administrativnih radnika, a kao novina tu su zanimanja: vaspitači, učitelji, babice, vatrogasci, vozači i kelneri. Od lekara posebno se traže hirurzi, anesteziolozi i specijalisti kliničke gerijatrije sa iskustvom.
Poslovi budućnosti nalaze se kako pretpostavljamo u području IT-a, medicine, u alternativnim izvorima energije i globalnoj trgovini.